Reforma planowania przestrzennego, realizacja programu Cyberbezpieczny Samorząd oraz programu Rozświetlamy Polskę – m.in. takie kontrole planuje w tym roku NIK. Łącznie Izba przewiduje 90 planowych kontroli w 2025 r.
Podwyżki dla nauczycieli, odchudzona podstawa programowa, wprowadzenie lex. Kamilek, dyskusja na temat nauczania religii w szkołach i dwa nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna – to tylko niektóre ze zmian, jakie w 2024 roku zaszły w edukacji.
Jak przypomina Kuratorium Oświaty w Kielcach, obowiązek aktywacji skrzynek do e-Doręczeń dotyczy również szkół i placówek oświatowych. Terminy dla poszczególnych zakresów to 1 stycznia 2025r. i 1 października 2029r.
„Rezygnacja z fajerwerków to wyraz troski nie tylko o zwierzęta i środowisko, ale także o zdrowie i komfort ludzi” – powiedział Michał Wiśniewski, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna, prosząc mieszkańców o ciche i bezpieczne świętowanie ostatniego dnia w roku. Podobny apel wystosowali też inni samorządowcy.
W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z dokumentem za dzień wolny od pracy uznaje się 24 grudnia, czyli Wigilię Bożego Narodzenia. Ustawa wejdzie w życie 1 lutego.
Nowe zadania w zakresie obrony cywilnej, wyższa płaca minimalna, podwyżki dla nauczycieli, zmiany w klasyfikacji budżetowej JST - publikujemy przegląd wybranych zmian w prawie, które wejdą w życie od 2025 roku i będą miały wpływ na funkcjonowanie samorządów.
Objęcie strażników gminnych, którzy są pracownikami samorządowymi przepisami ustawy o emeryturach funkcjonariuszy służb mundurowych "nie wydaje się możliwe" – poinformował wiceminister MSWiA Czesław Mroczek.
W przyszłym roku poza niedzielami będzie 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Dzięki wolnej Wigilii wystarczą dwa dni urlopu, by w grudniu przez tydzień nie pracować. Pięć dni urlopu między Bożym Narodzeniem a Trzech Króli (29,30 i 31 grudnia oraz 2 i 5 stycznia) pozwoli na dwutygodniowy odpoczynek.
W 2025 r. będzie można wnioskować o środki rezerwy jeszcze na starych zasadach tj. o środki będzie mógł ubiegać się ustawowy zarządca drogi, a dofinansowanie zadań w ramach rezerwy będzie możliwe po złożeniu wniosku oraz spełnieniu kryteriów kwalifikacyjnych – przekazało Ministerstwo Infrastruktury.
Wybory samorządowe, wynagrodzenia w administracji lokalnej oraz tzw. ustawa Kamilka – to tematy, które cieszyły się największą popularnością w Serwisie Samorządowym w 2024 r. W jubileuszowym 20. roku swojej działalności strona samorzad.pap.pl zanotowała 17 mln odsłon.
Opowiadam się za tym, żeby rok 2025 był z jednej strony rokiem analiz, a z drugiej – poważnego potraktowania samorządów, dalszej decentralizacji i wycofania się ze wszystkich centralistycznych pomysłów, które były realizowane przez 8 lat władzy Prawa i Sprawiedliwości – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik w wywiadzie dla Serwisu Samorządowego PAP.